Przebudowa placu Wolności

Pod koniec grudnia 2011 roku Architekt Miasta Marek Janiak przedstawił nową koncepcję przebudowy pl. Wolności, która przewiduje między innymi przesunięcie pomnika Kościuszki.

W odpowiedzi Zarząd oddziału przygotował następujący list, który został w dniu dzisiejszym podczas sesji Rady Miejskiej przekazany bezpośrednio na ręce dyrektora Janiaka oraz P. Prezydent Hanny Zdanowskiej, przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych z Komisji Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury:

Sz. P. Marek Janiak
Dyrektor
Biuro Architekta Miasta
ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź

Szanowny Panie Dyrektorze,

W nawiązaniu do przedstawionej propozycji przebudowy pl. Wolności Zarząd łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pragnie wyrazić swoją opinię.

Plac Wolności bezdyskusyjnie potrzebuje zmian – od dawna to miejsce symbolizujące początek nowej ery Łodzi przemysłowej, dawny Rynek Nowego Miasta, traktowane jest po macoszemu. Ranga historycznego placu ulega coraz większej degradacji, czego wyrazem jest ulokowanie niepasującej zabudowy czy niedawne tandetne termomodernizacje i samowola w doborze kolorystyki elewacji.

Największym problemem Placu jest jego obecna rzeczywista funkcja – ronda połączonego z parkingiem samochodowym, o absurdalnie szerokich pasach ruchu, co czyni go zupełnie nieprzyjazną przestrzenią publiczną. Przedstawiony przez Państwa projekt przebudowy odpowiada na te bolączki, jednak zaprezentowane zmiany naszym zdaniem idą zbyt daleko.

Unikalną cechą Placu jest jego symetryczny ośmioboczny kształt, wytyczony w 1823 roku. Propozycja przesunięcia pomnika Kościuszki tę symetrię zaburza. Uzasadnienie takiej deformacji placu koniecznością uwolnienia przestrzeni do organizacji imprez miejskich kilka razy w roku wydaje się niewystarczające, szczególnie w kontekście niedostatecznego wykorzystania w tym celu płyty rynku Starego Miasta. Zupełnie nietrafionym jest tłumaczenie o podkreśleniu ul. Piotrkowskiej – obecna lokalizacja pomnika już doskonale podkreśla oś głównego łódzkiego traktu i w żadnym wypadku nie czyni ciągu Pomorska-Legionów wobec niego równorzędnym (żaden łodzianin nigdy by tak nie stwierdził), zaś usunięcie pomnika z ich osi likwiduje charakterystyczną dominantę doskonale zamykającą perspektywy obu tych ulic.

Bardzo pożądaną zmianą jest wyprowadzenie komunikacji samochodowej na północną stronę placu i to projekt przewiduje, warto jednak zastanowić się nad kwestią pozostawienia pętli tramwajowej wokół placu z racji na wydolność układu tramwajowego.

Wprowadzenie nowych elementów na placu w postaci kolumnady traktujemy raczej jako żart lub kartę przetargową z góry przeznaczoną do odrzucenia, by pokazać chęć kompromisu. Cały układ kolumn wraz z cokołem pomnika dodatkowo zamyka plac od północy, potęgując wrażenie odcięcia otoczenia Piotrkowskiej od Starego Miasta i Bałut, wystarczająco już oddzielonych Parkiem Śledzia. Plac Wolności i ulica Nowomiejska powinna w przyszłości stać się naturalnym łącznikiem pomiędzy Piotrkowską a Manufakturą i Starym Rynkiem, a uporządkowany i dobrze zagospodarowany Park Staromiejski mógłby przy tej opcji stać się dodatkowym atutem.

“Nie jesteś pierwszy. Nie projektuj od nowa – kontynuuj.
Nie niszcz – wykorzystaj […]
Działaj nie „na największe dobro”, a „na jak najmniejsze zło”.”

To słowa z manifestu grupy Urząd ® Miasta, którego był Pan jednym z twórców przy okazji znakomitej akcji odsłonięcia Pomnika Kamienicy. Zachęcamy do ich zastosowania.

Z poważaniem,

Zarząd

 

Relacja TV TOYA:

2 komentarze do “Przebudowa placu Wolności”

  1. ag Says:

    Stanowisko nijakie,niby krytyka ale by temu oszołomowi się nie narazić. Pomysł z chorej wyobraźni kontynuacja skompromitowanej Krytyki w procesie.
    Powinna być podana wizja placu,żyjącego i potrzebnego.

  2. Aktualności | Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział w Łodzi Says:

    […] Kontakt « Przebudowa placu Wolności […]

Dodaj odpowiedź

 


Zobacz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi na Facebooku