Stary wiatrak w Dąbrowie

W 2009 roku wiceprezes łódzkiego TOnZ Tomasz Adamkiewicz natrafił we wsi Dąbrowa (gmina Zelów) na stary wiatrak wzniesiony w roku 1864, typu kozłowego, czyli tzw. „koźlak”. Właścicielka wiatraka postanowiła obiekt uratować. Architekt Filip Tomaszewski, członek TOnZ, specjalista w sprawach „wiatrakowych”, przygotował społecznie dokumentację, czyli projekt remontu, który posłużył do uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń (pozwolenie konserwatorskie i pozwolenie na budowę).
We wrześniu i październiku 2009 r. wiatrak został częściowo wyremontowany, co uratowało go od bliskiej całkowitej zagłady. W tym roku mają zostać zrobione stropy, schody i stolarka drzwiowa, w przyszłym – o ile uda się uzyskać dotację – mają być odtworzone śmigła i mechanizm napędowy. Obecnie właścicielka otrzymała z gminy Zelów dotację na kontynuację remontu. Liczymy również na refundację kosztów zeszłorocznych ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.
Więcej o wiatrakach z regionu łódzkiego można dowiedzieć się na stronie Filipa Tomaszewskiego: http://biuro-tomaszewski.pl/wiatraki/

Dodaj odpowiedź

 


Zobacz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi na Facebooku