Zburzono pałacyk przy ul. Zgierskiej 213

24 czerwca, w piątkowe popołudnie i wieczór, zburzono zabytkowy pałacyk przy ul. Zgierskiej 213. Był to obiekt wzniesiony ok. 1915 roku, wpisany do ewidencji zabytków (Kliknij tutaj by zobaczyć zdjęcie). Według informacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszczęto procedurę wpisu do wojewódzkiego rejestru zabytków i właściciel został o tym poinformowany. Wyburzenia dokonano bez uzgodnienia z konserwatorem, z piątku na sobotę, kiedy wszelkie urzędy były już nieczynne i nikt nie mógł zatrzymać nielegalnej rozbiórki.

Według informacji od okolicznych mieszkańców, którzy z oburzeniem zareagowali na niszczenie zabytku, maszyny rozpoczęły pracę w piątek po godz. 17. Mieszkańcy poinformowali o tym telefonicznie Inżyniera Miasta, zgłaszali też sprawę na Policję, na miejscu po godz 18:00 pojawił się patrol straży miejskiej, jednak robót nie wstrzymano. W sobotę 25 czerwca rano zabytek był już tylko gruzowiskiem. Konserwator wraz z inspektorem Nadzoru Budowlanego zatrzymali prace, lecz po ich odjeździe maszyny kontynuowały oczyszczanie gruzowiska. Na miejscu pojawiła się łódzka telewizja i Społeczni Opiekunowie Zabytków. Dopiero wizyta patrolu Policji ok. godz 11:30 ponownie zatrzymała roboty. Mieszkańcy sąsiadującego osiedla dokumentowali rozbiórkę na zdjęciach i filmach, tamtejsza spółdzielnia mieszkaniowa od jakiegoś czasu jest w sporze z właścicielem o graniczny teren, na którym jest rondo i parking.  Właściciel zamierza w tym miejscu wybudować 9-piętrowy budynek z lokalami użytkowymi.

Niemal stuletnia willa wraz z okolicznym parkiem i zabudowaniami folwarcznymi była wpisana do ewidencji zabytków, rozpoczęcie wpisywania do wojewódzkiego rejestru oznaczało jej ochronę prawną. Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiada dalsze postępowanie w celu wyciągnięcia konsekwencji wobec właściciela, który dokonał nielegalnej rozbiórki.

Tak oto z powierzchni Łodzi znika kolejny zabytek, nielegalnie i podstępnie zburzony z piątku na sobotę, by uniknąć interwencji służb. Będziemy informować o dalszym rozwoju sprawy – zachęcamy do zapisania się do newslettera.

14 komentarzy do “Zburzono pałacyk przy ul. Zgierskiej 213”

 1. Miecio52 Says:

  Bezprawie nad prawem, staje się prawem! Jedźwy oglądać piramidy tam wiedzą jak dbać o zabytki !!!!.

 2. Kolejne z wielu miast « szprotest Says:

  […] dalej jak dziś zburzono zabytkową, blisko stuletnią willę  pomimo wpisania jej do rejestru zabytków. Może przestańcie się szczypać i po prostu […]

 3. Jonaszewski Says:

  Kara powinna być jedna – ODBUDOWAĆ!

 4. alicja Says:

  O, mein Gott, jaki zadbany był ten pałacyk!
  To wspaniałe, że okoliczni mieszkańcy szukali dla niego ratunku. Mam nadzieję, że dokumentację zdjęciową rozbiórki chętnie udostępnią.
  Dlaczego policja nie podjęła interwencji?

 5. kamil Says:

  Myślę, że gdyby Pan musiał to dbudować, to arogancja dla prawa by mu bokiem wyszła, a inni by mieli nauczkę.

  I bym też przypilnował, by nic innego w tym miejscu nie powstało :>

 6. ares1970 Says:

  Ciekawie jak duże były koperty?! Chamstwo i Bezprawie roztacza coraz większy krąg!!!

 7. Metamorfoza Says:

  Podniosło się larum… ale czy za miesiąc ktoś będzie pamiętał? Czy ktoś sprawdzi czy właściciel został ukarany?? Mam nadzieję, że tak…

 8. Ewa M. Says:

  To draństwo. Nic z tego nie będzie jeśli właściciel nie poniesie ogromnych kosztów. Skoro chce budować dom mieszkalny to stać go na odbudowę pałacyku. Mało tego dodatkowo powinien ponieść bardzo dużą karę na rzecz łódzkich zabytków. A to czy zbankrutuje, to już jego problem. A swoją drogą kto za tym stoi i dał ciche przyzwolenie. Dbajmy o zabytki, to nasza historia.

 9. admin Says:

  WSZYSTKO TO PRAWDA GDYBY TO BYŁA KEADZIEŻ BUŁKI W SUPERSAMIE TO KARA BYŁABY S T R A S Z N A.
  A ZA TAKIE COŚ A M N E S T I A-JAK I ZA ŁAPÓWKI CO DZIŚ NAZYWA SIE PROWIZJA I SPRAWĘ SIĘ UMAŻA’
  JAKA WŁADZA USTANAWIA TAK BOGATY NIETYKALNY.
  STRAŻNIKĄ NIE MA SIĘ CO DZIWIĆ POCO MIELI POTPAŚĆ WŁADZY.

 10. bez sensu Says:

  To nie pierwszy wartościowy obiekt, który znika z naszego miasta z powodu głupoty stanowiących prawo oraz pazerności i braku wyższych uczuć niektórych typów bez zasad. Sprawdza się powiedzenie, że Polak przed szkodą i po szkodzie – głupi. Gdyby przed zburzeniem pierwszego wartościowego obiektu, a najpóźniej po takim precedensowym przypadku, zmieniono prawo nakazując odbudowę pod karą bezwzględnego wieloletniego (co najmniej 5lat) więzienia i bezwzględną nawiązkę w wysokości wartości zburzonego obiektu na cele ratowania zabytków to takie przypadki nie miałyby miejsca. A teraz nie ma co biadolić. Ten cwaniak weźmie pewnie jeszcze odszkodowanie za to, że ktoś (nasza kochana policja pewnie nawet nie wylegitymowała tych typów od wyburzania a koparka jak widać ma zdjęte numery rejestracyjne) mu zburzył budynek pod jego nieobecność. Jutro będzie zburzony pałac barona Heinzla w Łagiewnikach. Brawo Panie Konserwatorze.

 11. krys Says:

  To był piękny budynek. Bardzo szkoda.

 12. Kasia Says:

  Zapraszam a Facebooka!!!

  http://www.facebook.com/pages/M%C3%B3wi%C4%99-stanowcze-NIE-wyburzeniu-pa%C5%82acyku-przy-ul-Zgierskiej-213-w-%C5%81odzi/236612363032741

 13. Marcin Says:

  Konserwatorzy zabytkow sa zbyt lagodni i malo stanowczy w wypelnianiu swoich obowiazkow, szczegolnie jesli wlascicielem zabytku jest instytucja panstwowa- ciekkawe kiedy zajmie sie tym NIK. Polecam Art 110 Ustawy o ochronie zabytkow i polecam na tej podstawie zglaszanie spraw do prokuratury.

 14. TOnZ oddział w Łodzi Says:

  Przylegający do zburzonego pałacyku park wraz z sąsiadującą willą zostaną wpisane do rejestru, natomiast właściciel będzie zmuszony do odbudowania pałacyku, jak to jest przewidziane w Ustawie.

Dodaj odpowiedź

 


Zobacz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi na Facebooku