Zmarł Jacek Biernacki

Wrzesień 3rd, 2015

Z przykrością informujemy, że w dniu 2 września 2015r. zmarł kolega Jacek Biernacki. Przez 4 kadencje był członkiem zarządu łódzkiego TOnZ (ostatnia w latach 2009-2012), 3-krotnie pełnił funkcję skarbnika. Pracował również w oddziale PTTK w Łodzi. 

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 4 września na cmentarzu na Radogoszczu o godz. 10:30.

Na ratunek pałacowi Kellera

Lipiec 28th, 2015

Pałac Rudolfa KelleraZapraszamy do udziału w akcji mającej na celu zwrócenie uwagi na problem zaniedbanego zabytku, znajdującego się przy ul. Gdańskiej 49/53.

Dawny pałacyk Rudolfa Kellera jest w posiadaniu Maxa Ryana, angielskiego aktora, który kupił budynek w 2008 roku i od tamtego czasu nie wykonał w nim żadnych prac. Co gorsza, od wielu miesięcy nie odpowiada na korespondencję wysyłaną przez służby konserwatorskie oraz władze Łodzi.
W ostatnich dniach ktoś usunął z bramy wjazdowej do pałacu zabytkową furtkę. Fakt ten został zgłoszony przez nas pisemnie na policję oraz Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

30 lipca (czwartek) w godzinach 11.00 – 20.00 pod pałacem, każdy mieszkaniec Łodzi będzie miał okazję napisać list do właściciela, w którym wyrazi swoje stanowisko wobec zaniedbań jakich dopuścił się wobec cennego obiektu.
Przygotowany wzór listu będzie można przepisać odręcznie aby nadać mu bardziej osobisty charakter lub tylko się pod nim podpisać. List będzie można wysłać także drogą mailową poprzez specjalny formularz.
Pierwsze sto osób, które pojawi się na ul. Gdańskiej w zamian za napisanie listu dostanie od nas specjalny znaczek z wizerunkiem pałacu.

Akcja jest również inauguracją naszego nowego portalu – służącego do monitorowania stanu łódzkich zabytków. Strona dostępna jest pod adresem: http://monitoring.tonz.org.pl/, gromadzi informacje na temat zaniedbywania budynków przez ich właścicieli. Tam też będzie można znaleźć formularz z listem do właściciela.
Chęć uczestnictwa i poparcia wobec naszych działań można zgłosić zapisując się na wydarzenie na portalu Facebook, gdzie od poniedziałkowego popołudnia chęć współdziałania zadeklarowało już tysiąc osób:
https://www.facebook.com/events/116472432029826/

Zachęcamy też do polubienia stworzonej specjalnie na tę okoliczność strony na Facbooku:
https://www.facebook.com/pages/Save-The-Villa/942388562495789?fref=ts

Działanie dofinansowane z środków Programu Animacji Społecznej z środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013.

Odwołane zwiedzanie

Czerwiec 12th, 2015

Z przykrością informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych musimy odwołać zwiedzanie dawnej willi Teodora Steigerta przy Milionowej w sobotę 13 czerwca.

Niedzielny spacer po części prawosławnej i ewangelickiej Starego Cmentarza odbędzie się bez zmian.

Spacer po Zgierzu

Czerwiec 4th, 2015

W poniedziałek, 8 czerwca w ramach Dni Zgierza zapraszamy na spacer pieszy po Zgierzu „Od Starego do Nowego Miasta”.

W programie zwiedzanie kościoła farnego pod wezwaniem św Katarzyny, Stare Miasto, pl. Jana Pawła II, Ratusz, ul. Długa, domy tkaczy przy Dąbrowskiego i Narutowicza, zwiedzanie Muzeum Miasta Zgierza, Park Kurlturowy Miasto Tkaczy, centrum konserwacji drewna, Nowy Rynek (pl. Kilińskiego). Spacer potrwa ok. 2h.

Zbiórka o godz. 16:00, na przystanku MPK tramwaju nr 46 do Ozorkowa przy kościele św. Katarzyny.

Spacer poprowadzi przewodnik Janusz Królikowski przy udziale zgierskiego społecznego opiekuna zabytków Bohdana Kieszkowskiego.

I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków

Maj 26th, 2015

W imieniu Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, zapraszamy na:

kongres_zaproszenieI Społeczny Kongres Ochrony Zabytków

w dniu 11 czerwca 2015 r. w Warszawie.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Generalny Konserwator Zabytków.

 

I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków ma na celu

  • uświadomienia jak istotnie wzrosła liczba stowarzyszeń, fundacji i niesformalizowanych grup mieszkańców dla których idea ochrony dziedzictwa kultury odgrywa ważną rolę w budowaniu lokalnej tożsamości.
  • tworzenie płaszczyzny współdziałania,prezentacja dobrych praktyk,
  • przedstawienie postulatów dotyczących wzmocnienia społecznej opieki nad zabytkami w Polsce.

Od lat dyskutowany jest problem niewydolności systemu ochrony zabytków, jedną z przyczyn jest fakt, że nie wykorzystuje się społecznego zaangażowania w działania ochronne.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie i prosimy o zaangażowanie się w rozpropagowaniu wśród organizacji i społeczników tego wydarzenia!

Zależy nam aby jak największa reprezentacja organizacji społecznych zagościła w czasie obrad.

Zapraszamy do włączenia się do dyskusji na portalu Kongresu – można też nadsyłać własne wypowiedzi, opisy dobrych praktyk, tezy do dyskusji, itp., które będą tam udostępniane.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: kongres.tonz.org.pl, na której znajdą Państwo więcej informacji o I Społecznym Kongresie Ochrony Zabytków oraz formularze zgłoszeniowe. Udział w Kongresie jest bezpłatny.

Kongrs_plakat

Informacja o zmianach w wycieczkach

Maj 20th, 2015

Z przykrością informujemy, że planowana na 23 maja wycieczka starym tramwajem nie odbędzie się w związku z negatywną opinią Zakładu Taboru i Sieci MPK w Łodzi o stanie technicznym torów na trasie planowanej wycieczki.

Z przyczyn niezależnych od Towarzystwa w dniu 30 maja nie zwiedzimy dawnej willi Gustawa Adolfa Schreera ul. Narutowicza 48. Zamiast tego obejrzymy ekletyczną willę Rassalskich przy ul. Wigury 4/6.

Do świeżo wyremontowanej willi Schreera zajrzymy w czerwcu lub lipcu.

Stanowisko w sprawie wiaduktu na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i al. Śmigłego-Rydza

Kwiecień 27th, 2015
W związku z konsultacjami w sprawie przebudowania skrzyżowania al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza przedstawiamy stanowisko Zarządu TOnZ oddział w Łodzi.
 
wiadukt

Odległości jezdni wiaduktu od zabytkowych obiektów.


Zaproponowane rozwiązanie – podwieszanego na pylonach wiaduktu – budzi liczne wątpliwości. Zgodnie z uzyskaną dokumentacją podjazd estakady od strony zachodniej będzie miał swój początek przy ul. Wysokiej. Oznacza to, że obiekt znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Źródliska oraz ul. Przędzalnianej. Pragniemy przypomnieć, że zarówno park jak i zabudowania domów familijnych przy ul. Przędzalnianej zostały w tym roku decyzją Prezydenta RP wpisane na listę Pomników Historii, będących ekskluzywną listą zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Obowiązkiem nas, łodzian, jest dbanie o zabytek tej rangi oraz jego bezpośrednie otoczenie. Umieszczenie tuż obok (w odległości 5 metrów od zabytkowych famuł) wyniesionych wielopasmowych jezdni, dodatkowo wyposażonych w ekrany akustyczne będzie miało skrajnie negatywny wpływ na okoliczny krajobraz i odbiór zabytkowego kompleksu.
 
 
Przedzalniana

Wgląd w ul. Przędzalnianą

 
Środkowy fragment konstrukcji przebiegać będzie tuż obok zabytkowego szpitala – ośrodka pediatrycznego im. J. Korczaka, niegdyś szpitala dziecięcego im. Anny Marii ufundowanego w 1905 r. przez Edwarda i Matyldę Herbstów, wówczas jednej z najnowocześniejszych placówek pediatrycznych w Polsce. Odnowiony w 2014r. kosztem 24 mln zł zabytkowy obiekt zostanie całkowicie przesłonięty przez wiszące jezdnie i jeden z wysokich pylonów.
 
 
Korczak

Szpital – front ma być przesłonięty pylonem wiaduktu.

 
Zdecydowanie zgadzamy się z negatywną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i sugerujemy pozostawienie układu drogowego skrzyżowania w obecnej formie, tym bardziej, że prowadzone są na nim obecnie rozległe prace mające na celu poprawę jego przepustowości. Dopiero po sprawdzeniu efektów tej przebudowy oraz wpływu będącego na ukończeniu odcinka autostrady A1 na natężenie ruchu można podjąć decyzję o dalszych zmianach na tym skrzyżowaniu.
 
 

Program wiosennych spacerów i wycieczek

Luty 24th, 2015

Dostępny jest już program naszych spacerów w okresie wiosennym 2015.

Pierwszy spacer już w najbliższą niedzielę, 1 marca, pełny program – przejdź na stronę Wycieczki po Łodzi.

Pomnik Historii dla Łodzi

Luty 18th, 2015

17 lutego 2015r. w pałacu Poznańskich prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście wręczył rozporządzenie o uznaniu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego Łodzi za Pomnik Historii.

Pomnik obejmuje następujące obszary:

1) układy urbanistyczne pl. Wolnosci, ul. Stanislawa Moniuszki i ul. Piotrkowskiej wraz z zespolem fabryczno-rezydencjonalnym Ludwika Geyera;

2) części zespołu fabryczno-rezydencjonalno-mieszkalnego Karola Wilhelma Scheiblera (Księży Młyn i Park Źródliska);

3) część zespołu fabryczno-rezydencjonalnego Izraela Kalmanowicza Poznańskiego (pałac i przędzalnia);

4) Stary Cmentarz (przy ul. Ogrodowej) z częścią katolicką, ewangelicką i prawosławną

5) Nowy Cmentarz Żydowski.

pomnikhistoriiplany_01

Zakres Pomnika Historii „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemyslowego”

Czym jest Pomnik Historii? To jedna z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pomnik Historii ma znaczenie prestiżowe – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza wyjątkowy, zabytkowy status łódzkiej zabudowy. Łódź oficjalnie dołącza do listy miejsc o dużym znaczeniu dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Oczywiście miłośników Łodzi o jej wyjątkowości i wartości nie trzeba przekonywać, ale Pomnik będzie niezastąpionym argumentem dla tych nieprzekonanych.

Co daje Łodzi tytuł Pomnika Historii? Z punktu widzenia ochrony zabytków – obecnie niewiele. Warunkiem zgłoszenia danego obiektu lub obszaru do tytułu Pomnika Historii jest wpisanie go wcześniej do rejestru zabytków – zatem obiekt taki jest już wcześniej objęty najwyższą możliwą formą prawnej ochrony i uzyskanie tytułu nic w tej kwestii nie zmienia. Nie ma też żadnych formalnych korzyści finansowych związanych z wyróżnieniem. Wspomina się obecnie o możliwości pozyskania funduszy europejskich dzięki otrzymanemu tytułowi, ale brak jest na razie szczegółów dotyczących podziału środków.

To wyróżnienie może mieć duże znaczenie promocyjne, żeby jednak rzeczywiście zadziałało i przyczyniło się do promocji łódzkiego dziedzictwa, konieczna jest odpowiednia promocja samego tytułu „Pomnika Historii”. Póki co rozpoznawalność samego znaku jest niewielka, miejmy nadzieję, że najwyższe władze konsekwentnie będą promować tę „markę” i Łódź będzie nareszcie kojarzona w Polsce z cennym dziedzictwem kulturowym.

Nowe władze Towarzystwa

Luty 12th, 2015

11 lutego 2015 r. na Walnym Zebraniu Członków wybrano nowe władze naszego stowarzyszenia. Liczbę członków Zarządu zmniejszono do 4 osób oraz prezesa.

Nowy skład Zarządu:

Prezes: Tomasz Adamkiewicz

Członkowie Zarządu: Zofia Śmistek, Adam Brajter, Andrzej Danowski, Janusz Królikowski

Komisja Rewizyjna:

Jan Zienkiewicz, Maria Budzyńska, Grażyna Pietrzyk

Wybrano również delegatów do Walnego Zgromadzenia Oddziałów TOnZ oraz przyjęto uchwały zobowiązujące Zarząd do uhonorowania zasłużonych członków Towarzystwa oraz osób działających na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków.


Zobacz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi na Facebooku