Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, oddział w Warszawie
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 96
· Najnowszy użytkownik: jagna
Willa Arpada Chowańczaka na Mokotowie
Willa przy ul. Morskie Oko 5 (dawniej Puławska 61) została zbudowana w 1928 r. dla słynnego, warszawskiego właściciela zakładu kuśnierskiego Andrzeja „Arpada” , Chowańczaka. W czasie Powstania Warszawskiego żołnierze 3. Plutonu porucznika Kępińskiego ps. "Krzywosąd" z Dywizjonu Pułku Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego pod dowództwem Porucznika Aleksandra Tyszkiewicza ps. "Góral" zdobyli willę i skutecznie jej bronili. Jeszcze przed wybuchem powstania mieścił się tutaj punkt konspiracji, ówczesny właściciel Jan Daniel Chowańczak ukrywał w niej żydowskich pracowników swojego zakładu. Z własnych środków skupował także broń, którą później przekazał powstańcom. W ogrodzie wydarzyła się romantyczna historia z nieszczęśliwym, niestety zakończeniem. Pewnej nocy młoda kobieta, Hanka, która schroniła się w willi, została zastrzelona podczas zbierania róż dla ukochanego chłopca - powstańca.
Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych i jest zaniedbany. W 2005 r. stołeczny konserwator zabytków wszczął postępowanie o wpisaniu willi do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator nie podjął jednak decyzji w tej sprawie, co zostało zaskarżone. W 2008 r. postępowanie wznowiono, ale niebawem je zawieszono na skutek zaskarżenia, tym razem przez właściciela posesji. 24 marca 2009 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o wszczęciu postępowania o wpisaniu willi do rejestru zabytków. Barbara Jezierska – nowy wojewódzki konserwator zabytków z własnej inicjatywy podjęła ponowne działania zmierzające do wpisania willi Chowańczaka do rejestru zabytków. Właściciel terenu, Henryk Folek, odwołał się jednak od tej decyzji, gdyż jego celem jest wyburzenie willi i w jej miejsce wybudowanie nowego budynku mieszkalnego.
15 kwietnia 2009 r. na terenie willi wybuchł pożar, który zniszczył dach oraz poddasze. Sprawą tą zajęła się prokuratura, gdyż istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa podpalenia. 29 września 2010 r. budynek podpalono po raz kolejny, na szczęście tym razem uszkodzenia budowli były niewielkie. Co jeszcze może się wydarzyć na terenie tego obiektu? Czy willa króla warszawskich kuśnierzy Arpada Chowańczaka na Mokotowie ma szanse na ocalenie? Losem tego zabytku zaniepokojeni są mieszkańcy Mokotowa, społeczni opiekunowie zabytków, a także potomkowie Arpada Chowańczaka mieszkający w Buenos Aires.

Willa Chowańczaka na Mokotowie do obejrzenia w galerii panoramicznej.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· KAMIENICA PRZY ULICY...
· Willa Chowańczaka
· Witamy na Forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum