Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, oddział w Warszawie
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 96
· Najnowszy użytkownik: jagna
Dom "Julisin" w Konstancinie
Dom „Julisin” w Konstancinie powstał w latach 1933 – 1935 jako ostatnie dzieło wybitnego architekta Czesława Przybylskiego, autora m.in. gmachu Teatru Polskiego na ul. Karasia oraz Domu bez kantów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Budynek był typowym przykładem tzw. funkcjonalizmu - modnego wówczas prądu w architekturze modernistycznej, charakteryzującego się zminimalizowaną formą przy zmaksymalizowanej skali.
Budowę tego luksusowego domu otoczonego ogrodem z basenem i rosarium zlecił Gustaw Wertheim – pierwszy dyrektor elektrowni tramwajowej w Warszawie i agent przysięgły Giełdy Warszawskiej. Rezydencji nadano nazwę „Julisin” na cześć brata Gustawa– Juliusza Wertheima - znanego wówczas pianisty, kompozytora i dyrygenta, który zmarł przedwcześnie w 1928 roku w trakcie własnego koncertu. Juliusz był przyjacielem młodszego od siebie Artura Rubinsteina, który na początku kariery często grywał w warszawskim salonie muzycznym Wertheimów. W „Julisinie” również rozbrzmiewała muzyka, jako że cała rodzina była utalentowana w tym kierunku. Ojciec - Piotr Aleksander - bankier warszawski, honorowy konsul Persji był z zamiłowania kompozytorem, jego córka, siostra Gustawa i Juliusza – Joanna śpiewała zawodowo. Dom słynął nie tylko w Konstancinie z urządzanych tu koncertów i balów. Wertheimowie z pochodzenia byli Żydami, ale przedstawiciele warszawskiej gałęzi rodziny przeszli na protestantyzm i należeli do kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nie uchroniło to ich jednak przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i śmiercią w komorze gazowej. W czasie okupacji hitlerowskiej w „Julisinie” mieszkał gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer. Dom był bezpieczny, gdyż jeszcze przed wybuchem wojny Gustaw Wertheim urządził w piwnicy wygodny schron z salą myśliwską, gdzie zdeponowane były trofea myśliwskie zdobiące wcześniej jeden z górnych pokoi.
Po wojnie w latach 1945-1948 „Julisin” mieścił dawne męskie, wówczas już koedukacyjne Gimnazjum im.Tadeusza Reytana. W 1948 roku dom przeznaczono na rezydencję prezydenta Bolesława Bieruta, a po jego śmierci ulokowano tu Dom Dziecka „Anusia” prowadzony przez Cecylię Pająkównę (żołnierza AK). W latach 70-tych obiekt został przekazany kuratorium oświaty, które urządziło tu sanatorium laryngologiczne dla nauczycieli. Ostatni właściciel Spółka Konstancin Real Estate Management uzyskał pozwolenie na jego rozbudowę i budowę basenu, ale zamiast tego w 2008 roku rozebrał potajemnie dom. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego do końca 2014 inwestor powinien odbudować „Julisin”. Jest więc nadzieja, że Konstancin odzyska jeden z charakterystycznych dla tej miejscowości budynków.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· KAMIENICA PRZY ULICY...
· Willa Chowańczaka
· Witamy na Forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum