Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, oddział w Warszawie
Aktualnie online
· Gości online: 26

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 96
· Najnowszy użytkownik: jagna
Gmach Ministerstwa Finansów nieodwołalnie w rejestrze zabytków
 Gmach Ministerstwa Finansów nieodwołalnie w rejestrze zabytkówObiekt ten zlokalizowany w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta i Krakowskiego Przedmieścia, został wzniesiony w latach 1953-56, według projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego. Jego architektura łączy cechy modernizmu z kanonami stylu socrealizmu przy jednoczesnym zastosowaniu założeń pałacowych doby renesansu i baroku
Głównym atutem tego zabytku są wysokie walory artystyczne dobrze zachowanego, oryginalnego wystroju wnętrz, których cechą charakterystyczną jest elegancja, staranne wykonanie i zastosowanie luksusowych materiałów. Wyposażenie w postaci mebli, żyrandoli, metaloplastyki i t.p. zostało kompleksowo zaprojektowane dla poszczególnych pomieszczeń i w znacznej części jest zachowane. Nad głównym wejściem do budynku znajdują się trzy płaskorzeźby Jana Ślusarczyka,nawiązujące do stylistyki art déco. Niewątpliwą wartością budynku jest zachowana ciągłość funkcji jaką spełnił, zmieniała się bowiem tylko nazwa zlokalizowanego tu Ministerstwa: najpierw Skarbu, później Finansów.
Do drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku w jednym ze skrzydeł budynku znajdowało się ogólnie dostępne kino „Skarb”.


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· KAMIENICA PRZY ULICY...
· Willa Chowańczaka
· Witamy na Forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum