Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, oddział w Warszawie
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 96
· Najnowszy użytkownik: jagna
Debata "Jak chronić zabytkową zieleń?"
Debata "Jak chronić zabytkową zieleń?"Szanowni Państwo – Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i KDS ds. ODK przy BSKZ zapraszają na debatę pt „ Jak chronić zabytkową zieleń”
Debata odbędzie się dnia 17. 04. br o godzinach 11.00 – 14.00, w Sali nr 259, w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5 w Warszawie.
Trzy wiodące grupy zagadnień, stanowiące przedmiot debaty to:
1. Jak chronić ? –narzędzia formalno –prawne i praca od podstaw
2. Co chronić? – wartości zabytkowe , wartości przyrodnicze
3. Czy chronić ? –. integralny element zabytku czy zieleń samą w w sobie


Zapadł się dach Fabryki Ornamentów Zielezińskiego na Konopackiej
Zapadł się dach  Fabryki Ornamentów Zielezińskiego na  Konopackiej19 marca 2013 r. zapadł się dach hali dawnej Fabryki Ornamentów H. Zielezińskiego przy ul. Konopackiej 17 na warszawskiej Pradze. Dach nie był odśnieżony, co mogło być przyczyną jego zawalenia. Zabytkowa hala od lat nie miała użytkownika.
Charakterystyczny dla Ronda Witraczna budynek d. piekarni Teodora Raicherta zagrożony.
Charakterystyczny dla Ronda Witraczna budynek  d. piekarni Teodora  Raicherta  zagrożony.W grudniu 2012 r. do Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy wpłynął wniosek właścicieli nieruchomości, o wyrażenie zgody na rozbiórkę budynku mieszkalno-usługowego wraz z komórkami, usytuowanego na terenie przy ulicy Grochowskiej 224 w Warszawie. Do wniosku oprócz wymaganych przepisami ustawy Prawo Budowlane dokumentów dołączono opinię techniczną sporządzoną przez inż. bud. Zbigniewa Osińskiego, Budynek wraz z elewacją, na której widoczne są ślady II wojny światowej formalnie nie jest zabytkiem, ale figuruje w gminnej ewidencji zabytków pod nr 6112. Stołeczny Konserwator Zabytków postanowieniem nr 29B/13 odmówił rozbiórki obiektu z uwagi na jego wartość historyczną. W konsekwencji Wydział Architektury i Budownictwa decyzją nr 89/13 z dnia 14.02.2013 roku również odmówił udzielenia pozwolenia na rozbiórkę przedmiotowego budynku. Niestety, nie chroni to skutecznie dawnej piekarni.W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego toczy się bowiem postępowanie w sprawie złego stanu technicznego nieruchomości przy ulicy Grochowskiej 224. Nie wiemy jakie rozstrzygnięcia zapadną w tej kwestii. Jedno jest pewne, szansą na uratowanie obiektu jest jedynie jego wpis do rejestru zabytków.

Przyszłość Osi Saskiej i Placu Piłsudskiego
Przyszłość Osi Saskiej i Placu Piłsudskiego30 stycznia br. w warszawskiej siedzibie SARP odbyło sie się pierwsze otwarte spotkanie z cyklu : "Architektura i przestrzeń Warszawy" poświęcone przyszłość Osi Saskiej i Placu Marszałka Piłsudskiego. Spotkanie było zorganizowane przez Redakcję Magazynu "Arche", Koło Krytyki Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Akademię Sztuki i Architektury Krajobrazu. Poprowadził je prof. Jeremi T. Królikowski, a udział wzięli : Grzegorz Buczek, Barbara Jezierska, Andrzej Chołodyński, Krzysztof Domaradzki, Mikołaj Mazurowicz.Spłonęła oficyna d. składów magazynowych Wróblewskiego przy ul. Inżynierskiej 3 na Pradze
Spłonęła oficyna d. składów magazynowych Wróblewskiego przy ul. Inżynierskiej 3 na Pradze30 stycznia 2013 r. wczesnym ranem wybuchł pożar w oficynie zespołu budynków przy ulicy Inżynierskiej 3 na Nowej Pradze, gdzie mieścił się popularny klub Sen Pszczoły, Teatr Remus oraz pracownie plastycznie wielu młodych praskich artystów. Zespół budynków dawnych składów magazynowych "A. Wróblewski i spółka" został w 1982 r. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych jako przykład budownictwa przemysłowo - składowego.
Warszawa straciła kolejny obiekt zabytkowy, miejsce kultury o niepowtarzalnym klimacie, a artyści miejsce pracy i dzieła, które aktualnie tworzyli. Oddział Warszawski TOnZ planował w ramach projektu "Otwarte mieszkania",będącego kontynuacją Europejskich Dni Dziedzictwa 2012,
spacer po zabytkowych pracowniach artystycznych. Chcieliśmy zaprosić Państwa również na ulicę Inżynierską 3. Miejmy nadzieję,że choć w części uda się władzom dzielnicy i miasta odtworzyć substancję zabytkową, artystyczną i klimat tego miejsca.
V Gra Miejska „Powstańcze Ślady”
 V Gra Miejska „Powstańcze Ślady”3 października 2012 r. już po raz piąty odbyła się powstańcza Gra Miejska mająca na
celu upamiętnienie zakończenia Powstania Warszawskiego. Impreza zorganizowana została przez Katolickie LO Archutowskiego i Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie
W Grze uczestniczyły 124 osoby z ośmiu szkół, wśród nich uczniowie szkół podwarszawskich (Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, „Strumienie” Gimnazjum Stowarzyszenia STERNIK w Józefowie) i warszawskich (Gimnazjum nr 30 im. gen. Kazimierza Pułaskiego, Publiczne Gimnazjum im. Piotra Skargi, Gimnazjum „Żagle” Stowarzyszenia STERNIK, Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, XL LO im. Stefana Żeromskiego, Katolickie LO im. bł. ks. R. Archutowskiego).
Celem Gry „Powstańcze ślady” było przybliżenie powstańczych walk oraz próba odnalezienia i udokumentowania pozostałości po nich.
W tym roku warunki pogodowe były iście powstańcze - padał deszcz, co tym bardziej wydaje się godne pochwały, że na Grę stawiło się aż 12 drużyn (rok temu było ich 9).
Każda grupa miał do przemierzenia inny rejon stolicy: Starówkę, Śródmieście, Wolę, Czerniaków,
Mokotów.
Uczestnicy otrzymali specjalnie na ten dzień wydany Biuletyn Informacyjny (który jest wzorowany na Biuletynie wydawanym w czasie okupacji), plany miasta oraz reprinty legitymacji AK podbite okolicznościową pieczęcią. Po Warszawie wszyscy mogli poruszać się za okazaniem specjalnych przepustek, które najpierw trzeba było na swojej trasie odnaleźć. W trakcie biegu rozwiązywano kolejne zadania (czasem je rozszyfrowując, tym razem zagadki były też związane z Pałacykiem Szustra, w którym odbywają się spotkania Oddziału TonZ), opisywano różne obiekty architektury warszawskiej tym samym próbując ją poznawać i określać stylistycznie (np. Dom Wedla przy Puławskiej, główny gmach Politechniki, pałac Radziwiłłów, pałac Krasińskich, kościół św. Antoniego na Senatorskiej), odnajdywano ukryte listy, nawiązywano kontakt z łączniczką lub łącznikiem, przeprowadzano sondaże uliczne. Uczniowie zapalali też w miejscach pamięci znicze.
Ostatnim punktem biegu był Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Tam też nastąpiło podsumowanie i zakończenie Gry, którego dokonał dr Bartłomiej Konarski - przedstawiciel Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przypominając postać wieloletniego członka TOnZ Eugeniusza Ajewskiego powstańca i architekta, któremu zawdzięczamy obecny wygląd tego symbolicznego miejsca.
Trzy drużyny (gimnazjalne i licealne), które pierwsze dotarły na Kopiec otrzymały pamiątkowe znaczki Polski Walczącej, a wszystkie szkoły - okolicznościowe dyplomy.
Nagrody ufundowane przez TOnZ (oddział w Warszawie) zostały wręczone 17 X na podsumowaniu gry przez uczestników powstania p. Małgorzatę Borucką (Grześkowiak) ps. „Śmieszka” i p. Antoniego Jakubowskiego ps. „Jakubek”.

Projekt i realizacja GRY - Anna Radomska (członek Oddziału TOnZ w Warszawie i nauczyciel LO Archutowskiego)

.
Zob. Galeria zdjęć.
„Wokół Placu Grzybowskiego. Zabudowa historycznego centrum miasta”
Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie wspólnie z Domem Spotkań z Historią organizuje debatę poświęconą zabudowie wokół Placu Grzybowskiego.
14 listopada 2012 r. g. 14.00 Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie
Zapraszamy do dyskusji i wspólnie odpowiedzmy na te pytania.ZAPROSZENIE na festiwal Warszawa w Budowie
ZAPROSZENIE na festiwal Warszawa w Budowie
Pan Aleksander Stępień - prezes stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, kuratorzy festiwalu Warszawa W Budowie oraz dyrekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej serdecznie zapraszają na inaugurację tegorocznej, czwartej już edycji festiwalu i wernisaż wystawy festiwalowej "Miasto na sprzedaż - reklama na ulicach Warszawy od XIX wieku do dziś", który odbędzie się 12 października (piątek) o godzinie 19:00 w pawilonie "Emilia" przy ul. Emilii Plater 51 (nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Po uroczystym otwarciu wystąpi francuski artysta Koudlam.
Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu Warszawa W Budowie znajdziecie Państwo pod tym linkiem:
http://2012.warszawawbudowie.pl/Gmach Ministerstwa Finansów nieodwołalnie w rejestrze zabytków
 Gmach Ministerstwa Finansów nieodwołalnie w rejestrze zabytkówGmach Ministerstwa Finansów (dawniej Ministerstwa Skarbu) nieodwołalnie już znalazł się w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Wniosek w tej sprawie do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków skierował Oddział TOnZ w Warszawie. Sporządzono go na podstawie opracowania architektoniczno-historycznego, którego autorem jest wiceprezes Zarządu Oddziału Maria Wojtysiak.


Przepraszamy! Dziekujemy!
Przepraszamy! Dziekujemy!Najmocniej przepraszamy wszystkich gości obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, którzy musieli czekać w kamienicy przy al. Jerozolimskich na otwarcie mieszkania.Nieprzewidziane problemy utrudniły dotarcie wolontariusza z kluczami na czas. P R Z E P R A S Z A M Y !

Dla wszystkich, którzy nie weszli do Domków Fińskich postaramy się zorganizować osobne zwiedzanie!!! Chętnych prosimy o zgłaszanie się drogą e-mailową.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili swoje mieszkania!!!
Bez Was ta impreza nie miałaby szans na realizację. Dziękujemy wolontariuszom za wkład ogromnej pracy w przygotowanie imprezy i jej prowadzenie !!! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, bez Was ta impreza nie miałaby sensu !!!

Europejskie Dni Dziedzictwa 2012"Mieszkania XX wieku"
Europejskie Dni Dziedzictwa 2012"Mieszkania XX wieku"Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 „Mieszkania XX wieku”.

"Co właściwie sprawia, że nasze mieszkania są tak odmienne, tak pociągające?"

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie wraz z Mazowieckiem Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie zaprasza do poznania warszawskich mieszkań!

Chcemy pokazać jak na przełomie stu lat zmieniła się architektura i rozkład mieszkań, powierzchnia, ich wystrój i wyposażenie, wspólnie zastanowić się nad tym jak i co należy w tej architekturze chronić.
Zajmiemy się mieszkaniami sprzed I wojny, z lat 30-tych, na socrealistycznym MDM-ie oraz innych osiedlach z lat 40/50-tych i wreszcie w Osiedlu za Żelazną Bramą.

W ramach wydarzenia przewidywany jest panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości (22 września, godz. 10:00 w Pałacyku Szustra, ul. Morskie Oko 2), gra miejska, konkurs fotograficzny i przede wszystkim zwiedzanie mieszkań. W niedzielę 23 września otworzą się przed nami drzwi kilkunastu warszawskich mieszkań w historycznych budynkach (kamienice, wille, bloki), m.in. na Saskiej Kępie, MDM-ie, czy Żoliborzu. Dzięki uprzejmości ich mieszkańców odwiedzimy między innymi Domki Fińskie, mieszkania przy pl. Konstytucji, w Alejach Jerozolimskich i przy Marszałkowskiej, plac Hallera czy wreszcie modernistyczne osiedla Za Żelazną Bramą i Sady Żoliborskie.
Każdy z gospodarzy na ten dzień zamieni się w kuratora, a każde mieszkanie w prywatne muzeum.

Dla miłośników pojazdów jednośladowych przygotowaliśmy specjalną wycieczkę po Woli, Bielanach i Żoliborzu.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· KAMIENICA PRZY ULICY...
· Willa Chowańczaka
· Witamy na Forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum